Wales Golf Logo

Ping Welsh Junior Tour Results 2017

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
Reuben Baker Llandrindod Wells 55
Tomas Carlson Milford Haven 58 2nd
Harry Edwards Builth Wells 55 4th
Isaiah Flewitt Hawarden 37
Austin Furlong-Hart Wrexham 39
Sam Harding Bryn Meadows 46
Dewi Harland Trefloyne 35
Gethin Hatcher Abergele 43
Sam Houston Ashburnham 23
Lilly Jenkins Milford Haven 29*
Billy Lawrence Haverfordwest 45
George Ledsham Mold 60 1st
Tom Salisbury Bath 39
Fallon Sawyers-Grandon Swansea Bay 57 3rd
Archie Weeks Blackwood 47
Gethin Wilcox Newport Links 44
Owain Wilcox Newport Links 45
Jenson Williams Glynneath 30
* Leading girl player

 

UNDER 10s

NAME CLUB POINTS
Charlie Boys Clays 62 1st
George Coombs The Glamorganshire 55
Thomas Edwards Builth Wells 57
Chloe Fido Newport 51*
Tegan Gibbs Milford Haven 30
Sean Griffiths Mountain Ash 32
Joseph Hancock Mold 56
Cameron Hughes Ross-on-Wye 49
Callum John Ridgeway 54
Isaac Jones St Giles 58 4th
Isabella-May Lima Pyle & Kenfig 37
Alexander Millington Padeswood & Buckley 50
Aaron Mohun Wrexham 61 2nd
William Pontin Rhondda 60 3rd
Gethin Proffitt Mold 41
Paul Reid The Glamorganshire 57
Logan Scherpe Lakeside 56
* Leading girl player

 

UNDER 12s

NAME  CLUB POINTS
Lucas Aldred Milford Haven 39
Isaac Bakshi Cottrell Park 53
Harry Coombs The Glamorganshire 59 3rd
Ryan Davies Llantrisant & Pontyclun 51
Rhys English Whitchurch 60 2nd
Joseph Forkings Llandrindod Wells 46
James Howell Cardiff 51
Ethan Langley Rhondda 55
Harry Ledsham Mold 52
Brodi Lewis Southerndown 55
Fred O’Carroll St Athan 53
Kian Orford Celtic Manor 54
Rhys Shanks St Melyd 50
Elin Tynan Minchinhampton 51*
Josh Westcott Ashburnham 46
Oliver Williams Hawarden 47
Jake Williams Mold 57 4th
Ryan Williams Bargoed 65 1st
* Leading girl player

 

UNDER 14s

 

 

 

 

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
Reuben Baker Llandrindod Wells 62 1st
Joseph Barber Newport 38
Tomas Carlson Milford Haven 51
Harry Edwards Builth Wells 54 3rd
Sam Harding Bryn Meadows 47
Tom Salisbury Bath 45
Fallon Sawyers-Grandon Swansea bay 55 2nd
Archie Weeks Celtic Manor 50
Jenson Williams Glynneath 43
Tomi Williams Radyr 23

 

UNDER 10s

NAME CLUB POINTS
Sofia Benitez Marriott San Pierre 44
Lili Callard St Athan 38
George Coombs Glamorganshire 57 3rd
Jayden Davies Glynneath 30
Thomas Edwards Builth Wells 50
Olivia Fairfax Parc 36
Chloe Fido Newport 49
Tegan Gibbs Milford Haven 41
Joel Healey Bryn Meadows 41
Cameron Hughes Ross-on-wye 52
Callum John Ridgeway 58 2nd
Arwel Jones Bryn meadows 40
Isaac Jones St. Giles 56
Thomas Loynes Glynneath 48
Isabella-May Lima Pyle & Kenfig 38
Caio Morgan Glyn Abbey 45
William Pontin Rhondda 62 1st
Mitchell Rees Parc 36
Dion Regan Cilgwyn 56
Paul Reid Glamorganshire 51
Logan Scherpe Lakeside 49
Katie Wheeldon St Pierre 34
Luke Williams Caerleon 48
Owen Williams Glamorganshire 40

 

UNDER 12s

NAME CLUB POINTS
Lucas Aldred Milford Haven 42
Iwan Bryer Carmarthen 44
Sion Connah Mold 42
Harry Coombs Glamorganshire 62 1st
Harri Davies Bryn Meadows 52
Robyn Elward Rhondda 50
Joseph Forkings Llandrindod Wells 57
Jay Hodson Parc 42
Reggie Hyde-Jones Pyle & Kenfig 31
Sam Jackson Cottrell Park 52
Ethan Jordan Parc 42
Ethan Langley Rhondda 58
Brodi Lewis Pyle & Kenfig 56
Jack McCallion Neath 43
Finlay Morgan Pyle & Kenfig 34
Fred O’Carroll St Athan 61 3rd
Owen Park Cottrell Park 52
Ellie Povall Caerleon 54
Bryn Owen Roberts Maesdu 41
Imogen Thomas Parc 33
Elin Tynan Minchinhampton 59
Guto Walters Newport Links Pembs 46
Josh Westcott Ashburnham 54
Lacey Williams Bryn Meadows 39
Ryan Williams Bargoed 62 2nd
Sebastian Williams Llantrisant & Pontyclun 42
Benjamin Willis Monmouth 53
Lewis Woods Bryn Meadows 58

 

UNDER 14s

CSS BOYS 66, GIRLS 70
NAME CLUB POINTS
Jessica Atwell Llanwern 41 3rd
Zac Baker Llandrindod Wells 34
Jordan Bolderson Radyr 35
Evan Bruford Whitehall 34
Joseph Cawthorn Parc 21
Josh Chamberlain Bryn Meadows  48 1st
Ruby Dark Bryn Meadows 36
Harrison Evans Llantrisant & Pontyclun 37
Will Fido Newport 34
Iwan Fullick Caerphilly 33
Callum Hook Bryn Meadows 39
Iori Humphreys Milford Haven 30
Jack Jenkins Milford Haven 33
Kalun Jenkins Machynys 35
Bobby Jenkins Milford Haven 34
Hollie Jenkins Milford Haven 37
Joe Jones Langland Bay 38
Joseph  Jones Pennard 31
Joss Lerwill Newport Links 33
Maisie Matthewman Parc 37
Gracie Mayo Bryn Meadows 37
Daniel Nuttall Raglan Parc 34
Ralph O’Carroll St Athan 40
Harry Paterson St Pierre 40
Lottie Raymond Llanwern 37
Tomos Roberts Henllys Hall 31
Jac Roscoe Royal Town of Caernarfon 35
Ioan Rowe Pontardawe 47 2nd

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
Reuben Baker Llandrindod Wells 60 3rd
Tomas Carlson Milford Haven 54
Harry Edwards Builth Wells 62 2nd
Austin Furlong-Hart Wrexham 39
Jac Green Caernarfon 54
Gethin Hatcher Abergele 53
George Ledsham Mold 67 1st
Adam Raynor Mold 47
Jenson Williams Glynneath 45

 

UNDER 10s

NAME CLUB POINTS
Charlie Boys Clays 63
Michael Collis Mold 63
Huw Dunlop-Lloyd Wrexham 59
Thomas Edwards Builth Wells 65 2nd
Chloe Fido Newport 60*
Darcy Furlong-Hart Wrexham 27
Joseph Hancock Mold 63 3rd
Isaac Jones St Giles 60
Aaron Mohun Wrexham 62
William Pontin Rhondda 65 1st
Gethin Proffitt Mold 53
Dion Regan Cilgwyn 59
Logan Scherpe Lakeside 62
Harri Sigsworth Mold 51
Ben Williams Mold 34
* Leading Girl Player

 

UNDER 12s

NAME CLUB POINTS
Sion Connah Mold 51
Ieuan Jones-Wellstead Wrexham 61
Harry Ledsham Mold 64 1st
Jack Lloyd St Melyd 54
Sean Moody Padeswood & Buckley 52
Curtis Plumb Wrexham 51
Aled Proffitt Mold 51
Rhys Shanks St Melyd 61
Guto Walters Newport Links 47
Josh Westcott Ashburnham 59
Tyler Whiteley Mold 63 2nd
Jake Williams Mold 62 3rd
Sebastian Williams Llantrisant & Pontyclun 51
Harry Wood Mold 38

 

UNDER 14s

CSS BOYS 66, GIRLS 69
NAME CLUB POINTS
Zac Baker Llandrindod Wells 39
Owen Bradley Mold 36
Josh Chamberlain Bryn Meadows 39
Annabel Collis Mold 36
Evie Davies Mold 36
Will Fido Newport 26
Callum Hook Bryn Meadows 38
Joe Jones Langland Bay 37
Sian Jones Holywell 41 3rd*
Oliver Kirby Mold 35
Adrian Lewis North Wales 31
Thomas Lloyd Mold 46 1st
Gracie Mayo Bryn Meadows 34
Jack McKinney Abergele 34
Osian Jones Royal Town of Caernarfon 35
Ben Parry Mold 23
James Parry Mold 33
Tomos Roberts Henllys Hall 29
Jac Roscoe Royal Town of Caernarfon 37
Matthew Rumsey Wrexham 26
William Sandoz Wrexham 42 2nd
George Wood Mold 31
Morgan Yorke Aberdovey 32
* Leading Girl Player

 

 

 

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
REUBEN BAKER Llandrindod Wells 50
RUTH BARNETT Pennard 18
TOMAS CARLSON Milford Haven 52 3rd
HARRY EDWARDS Builth Wells 53 2nd
MYLES GODSALL Glynneath 28
DEWI HARLAND Trefloyne 24
SAM HOUSTON Ashburnham 36
LILLY JENKINS Milford Haven 25*
NIAMH JONES Pennard 18
BILLY LAWRENCE Haverfordwest 39
OLIVER NEDZA Glynneath 32
JOSHUA THOMAS Carmarthen 31
ARCHIE WEEKS Blackwood 57 1st
GETHIN WILCOX Newport Links 38
OWAIN WILCOX Newport Links 38
JENSON WILLIAMS Glynneath 39
* leading girl player

 

UNDER 10s

NAME CLUB POINTS
NOAH BARNETT Clyne GC 45
GEORGE COOMBS Glamorganshire 57 3rd
THOMAS EDWARDS Builth Wells 56
TEGAN GIBBS Milford Haven 40*
SEAN GRIFFITHS Mountain Ash 39
CAMERON HUGHES Ross on Wye 50
ISSAC JONES St Giles 52
MILLIE JONES Pennard 10
OSIAN MILLICHIP Milford Haven 40
CAIO MORGAN Glyn Abbey 40
OLIVER MORRIS Tenby 46
WILLIAM PONTIN Rhondda 61 1st
DION  REGAN Cilgwyn 58 2nd
PAUL REID Glamorganshire 52
LOGAN SCHERPE Lakeside 54
HARRY SNOW Glyneath 40
* leading girl player

 

UNDER 12s

NAME CLUB POINTS
BLEDDYN GIBBS Milford Haven 23
BRODI LEWIS Pyle & Kenfig 57 2nd
CAEL ROBERTS Glynneath Golf Club 26
CELYN GRIFFITHS Glyn Abbey 47*
DYLAN PENNY Glynneath GC 43
ELLIS RICHARDS Glynneath 37
ETHAN LANGLEY Rhondda GC 54
FAITH RANDERSON Cardigan 25
FINLEY MORGAN Pyle & Kenfig 40
FRED O’CARROLL Cottrell Park 52
GABRIELLA PROCTER Milford Haven 37
GUTO WALTERS Newport Links Pembs 47
HARRY COOMBS Glamorganshire Golf Club 47
IMOGEN THOMAS Caerleon 33
ISAAC BAKSHI Cottrell Park 55
IWAN BRYER Carmarthen 47
JACOB DAVIES Cardigan 29
JAMES HOWELL Cardiff Golf Club 50
JAMES WELLS Pennard Golf Club 37
JOSH WESTCOTT Ashburnham 55
KIAN ORFORD Celtic Manor 57 1st
LUCAS ALDRED Milford Haven Golf Club 45
MAISIE MILLICHIP Milford Haven 31
NIAMH GRIFFITHS Mountain Ash 22
OLIVER CHRISTOPHER Forest Hills 48
OLIVER KING Milford Haven Golf Club 43
OLIVER WILLIAMS Hawarden 43
RHYS ENGLISH Whitchurch 55
RYAN DAVIES Llantrisant & Pontyclun 56 3rd
RYAN WILLIAMS Bargoed 55
SEBASTIAN WILLIAMS Cottrell Park 45
SOPHIE PARSONS Cardigan 32
* Leading Girl Player

 

Under 14 Results

 

 

 

 

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
REUBEN BAKER Llandrindod Wells 56 1st
LOUIS BOULTON Mold 34
ISAIAH FLEWITT Hawarden 50 2nd
JAC GREEN Caernarfon 45 3rd
GETHIN HATCHER Abergele 45
JESSICA SCADDON North Wales 16*
* leading girl player

 

UNDER 10s

NAME CLUB POINTS
BENJAMIN BATE Mold 33
CHARLIE BOYS Clays 60 3rd
SAMUEL CHAN GIZZI Abergele 29
MICHAEL COLLIS Mold 58
JOSEPH HANCOCK Mold 49
HENRY HITCHEN St Melyd 33
CAMERON HUGHES Ross-on-Wye 54
ALEXANDER MILLINGTON Padeswood & Buckley 50
AARON MOHUN Wrexham 64 1st
BILLY  PARKER Hawarden 35
WILLIAM PONTIN Rhondda 64 2nd
GETHIN PROFFITT Mold 42
TOMAS RODRIGUEZ MENDOZA Conwy 34
LOGAN SCHERPE Lakeside 55
HARRI SIGSWORTH Mold 52

 

UNDER 12s

NAME CLUB POINTS
ZAK AMES Mold 30
YOUSUF BURNEY Maesdu 47
SION CONNAH Mold 43
RHYS ENGLISH Whitchurch 56
JOSEPH FORKINGS Llandrindod Wells 54
JAKE HELME North Wales 50
JAMES HOWELL Cardiff 50
ETHAN LANGLEY Rhondda 62 1st
ALED PROFFITT Mold 46
SHEA RICHARDSON Mold 23
BRYN ROBERTS Maesdu 42
RHYS SHANKS St Melyd 58
JOSH WESTCOTT Ashburnham 59 2nd
JAKE WILLIAMS Mold 54
OLIVER WILLIAMS Hawarden 48
RYAN WILLIAMS Bargoed 59 3rd
SEBASTIAN WILLIAMS Cottrell Park 45
HARRY WOOD Mold 28

 

Under 14 Results

 

 

 

 

 

UNDER 8s

NAME CLUB POINTS
GIOVANNI ANTONIAZZI ST GILES 40
REUBEN BAKER LLANDRINDOD WELLS 55 2nd
TOMAS CARLSON MILFORD HAVEN 55 3rd
DANIEL CONNAH MOLD 34
MORGAN CONNAH MOLD 33
HARRY EDWARDS BUILTH WELLS 49
AUSTIN FURLONG HART WREXHAM 41
GETHIN HATCHER ABERGELE 54
SAM HOUSTON ASHBURNHAM 26
GEORGE LEDSHAM MOLD 61 1st
GETHIN WILCOX NEWPORT SANDS 45
OWAIN WILCOX NEWPORT SANDS 50

 

UNDER 10S

NAME CLUB POINTS
CHARLIE BOYS CLAYS 64 1st
THOMAS EDWARDS BUILTH WELLS 60 2nd
SEAN GRIFFITHS MOUNTAIN ASH 36
JOSEPH HANCOCK MOLD GOLF CLUB 51
GETHIN PROFFITT MOLD 35
LOGAN SCHERPE LAKESIDE 54 3rd

 

UNDER 12s

NAME CLUB POINTS
LUCAS ALDRED MILFORD HAVEN 57
ISAAC BAKSHI COTTRELL PARK 52
OLIVER CHRISTOPHER FOREST HILLS 51
SION CONNAH MOLD 49
JOSEPH FORKINGS LLANDRINDOD WELLS 56
NIAMH GRIFFITHS MOUNTAIN ASH 29*
JAKE HELME NORTH WALES 44
JAMES HOWELL CARDIFF 54
ETHAN LANGLEY RHONDDA 61 2nd
HARRY LEDSHAM MOLD 49
JACK LLOYD ST MELYD 41
KIAN ORFORD CELTIC MANOR 61 3rd
ALED PROFFITT MOLD 43
BRYN ROBERTS MAESDU 47
RHYS SHANKS ST MELYD 55
GUTO WALTERS NEWPORT SANDS 53
JOSH WESTCOTT ASHBURNHAM 54
OLIVER WILLIAMS HAWARDEN 56
RYAN WILLIAMS BARGOED 62 1st
SEBASTIAN WILLIAMS COTTRELL PARK 50
* Leading Girl Player

 

Under 14 Results