Wales Golf Logo

Ping Welsh Junior Tour Order of Merit 2017

The 2017 Ping Welsh Junior Tour Order of Merit points will be published after each of the five qualifying events. The results for each individual event will also be shown below.

A description of the way the Order of Merit works is given in the document in the download files section at the bottom of the page.

 

Position Player Club JT1 Parc JT2 Mold JT3 Carmarthen JT4 Abergele JT5 Lakeside Total
1 Reuben Baker Llandrindod Wells 10 8 7 10 9 44
2 Harry Edwards Builth Wells 8 9 9 5 31
3 Tomas Carlson Milford Haven 7 7 8 8 30
4 George Ledsham Mold 10 10 20
5 Gethin Hatcher Abergele 5 7 7 19
6 Archie Weeks Blackwood 6 10 16
7 Jac Green Caernarfon 6 8 14
8 Jenson Williams Glynneath 3 3 5 11
9= Fallon Sawyers-Grandon Swansea bay 9 9
9= Isaiah Flewitt Hawarden 9 9
9= Owain Wilcox Newport Sands 3 6 9
12 Gethin Wilcox Newport Sands 4 4 8
13= Billy Lawrence Haverfordwest 6 6
13= Louis Bolton Mold 6 6
15= Austin Furlong-Hart Wrexham 2 3 5
15= Jessica Scaddon North Wales 5 5
15= Sam Harding Bryn Meadows 5 5
18= Adam Raynor Mold 4 4
18= Tom Salisbury Bath 4 4
20 Sam Houston Ashburnham 2 1 3
21 Giovanni Antoniazzi St Giles 2 2
22 Joseph Barber Newport 2 2
23 Dewi Harland Trefloyne 1 1
24 Lilly Jenkins Milford Haven 1 1
25 Morgan Connah Mold 1 1
26= Daniel Connah Mold 1 1
26= Joshua Thomas Carmarthen 1 1
26= Myles Godsall Glynneath 1 1
26= Niamh Jones Pennard 1 1
26= Oliver Nedza Glynneath 1 1
26= Ruth Barnett Pennard 1 1
Position Player Club JT1 Parc JT2 Mold JT3 Carmarthen JT4 Abergele JT5 Lakeside Total
1 William Pontin Rhondda 10 10 10 9 39
2 Thomas Edwards Builth Wells 3 9 7 9 28
3= Charlie Boys Clays 7 8 10 25
3= Logan Scherpe Lakeside 1 4 6 6 8 25
5 Joseph Hancock Mold 8 2 7 17
6= Dion Regan Cilgwyn 6 1 9 16
6= George Coombs Glamorganshire 8 8 16
8 Aaron Mohun Wrexham 5 10 15
9 Isaac Jones St Giles 7 2 5 14
10= Cameron Hughes Ross-on-Wye 5 3 5 13
10= Michael Collis Mold 6 7 13
12 Callum John Ridgeway 9 9
13 Paul Reid Glamorganshire 4 4 8
14= Gethin Proffitt Mold 1 1 5 7
14= Sean Griffiths Mountain Ash 1 6 7
16= Chloe Fido Newport 2 3 5
16= Harri Sigsworth Mold 1 4 5
18 Alexander Millington Padeswood & Buckley 3 3
19 Caio Morgan Glyn Abbey 1 1 2
20 Tegan Gibbs Milford Haven 1 1 2
21 Oliver Morris Tenby 2 2
22 Isabella-May Lima Pyle & Kenfig 1 1
23 Ben Williams Mold 1 1
24 Tomas Rodriguez Mendoza Conwy 1 1
25 Arwel Jones Bryn Meadows 1 1
26= Benjamin Bate Mold 1 1
26= Billy Parker Hawarden 1 1
26= Darcy Furlong-Hart Wrexham 1 1
26= Harry Snow Glyneath 1 1
26= Henry Hitchen St Melyd 1 1
26= Huw Dunlop-Lloyd Wrexham 1 1
26= Jayden Davies Glynneath 1 1
Position Player Club JT1 Parc JT2 Mold JT3 Carmarthen JT4 Abergele JT5 Lakeside Total
1 Ryan Williams Bargoed 9 4 8 10 31
2 Ethan Langley Rhondda 6 3 10 9 28
3 Josh Westcott Ashburnham 2 5 5 9 3 24
4 Kian Orford Celtic Manor 10 8 18
5 Rhys Shanks St Melyd 6 7 4 17
6 Joseph Forkings Llandrindod Wells 4 5 5 14
7= Brodi Lewis Pyle & Kenfig 3 9 12
7= Jake Williams Mold 8 4 12
7= Rhys English Whitchurch 6 6 12
10= Harry Coombs Glamorganshire 10 1 11
10= Harry Ledsham Mold 10 1 11
12 Fred O’Carroll St Athan 8 2 10
13= Lucas Aldred Milford Haven 1 1 7 9
13= Tyler Whiteley Mold 9 9
15= Isaac Bakshi Cottrell Park 7 1 8
15= Oliver Williams Hawarden 1 1 6 8
15= Ryan Davies Llantrisant & Pontyclun 8 8
18= Elin Tynan Minchinhampton 7 7
18= Ieuan Jones-Wellstead Wrexham 7 7
20 James Howell Cardiff 1 3 2 6
21 Sebastian Williams Llantrisant & Pontyclun 1 1 1 1 1 5
22 Jack Lloyd St Melyd 4 1 5
23 Lewis Woods Bryn Meadows 5 5
24 Guto Walters Newport Links 1 1 1 1 4
25 Sion Connah Mold 1 1 1 1 4
26 Aled Proffitt Mold 2 1 1 4
27= Bryn Roberts Maesdu 1 1 1 3
27= Jake Helme North Wales 2 1 3
27= Sean Moody Padeswood & Buckley 3 3
30= Finlay Morgan Pyle & Kenfig 1 1 2
Position Player Club JT1 Parc JT2 Mold JT3 Carmarthen JT4 Abergele JT5 Lakeside Total
1 Josh Chamberlain Bryn Meadows 10 7 4 5 3 29
2 Callum Hook Bryn Meadows 5 5 6 1 5 22
3 Jessica Atwell Llanwern 8 2 10 20
4= Zac Baker Llandrindod Wells 1 6 9 2 1 19
4= Osian Jones Royal Town of Caernarfon 1 1 8 9 19
6= Owen Warwick Abergele 10 8 18
6= Ioan Rowe Pontardawe 9 1 1 7 18
8 Ralph O’Carroll St Athan 7 7 14
9= Thomas Lloyd Mold 10 1 1 12
9= Jac Roscoe Royal Town of Caernarfon 1 4 1 6 12
11 Lottie Raymond Llanwern 1 10 11
12= William Sandoz Wrexham 9 9
12= Joe Jones Langland Bay 4 3 1 1 9
12= Charlie Mckinney Abergele 9 9
15= Theo Bailey Glynhir 8 8
15= Sian Jones Holywell 8 8
15= Owen Bradley Mold 1 1 6 8
18 Nia Cameron-Smith Padeswood & Buckley 7 7
19 Harry Paterson St Pierre 6 6
20 Morgan Yorke Aberdovey 1 3 1 5
21 Iwan Fullick Caerphilly 1 4 5
22 Sion Parry Royal Town of Caernarfon 4 1 5
23 Megan Vineall Newport 5 5
24 Tomos Roberts Henllys Hall 1 1 1 1 4
25 Joss Lerwill Newport Sands 1 1 2 4
26 James Parry Mold 1 3 4
27 Hollie Jenkins Milford Haven 3 1 4
28= Oliver Kirby Mold 1 1 1 3
28= Annabel Collis Mold 1 1 1 3
Downloads