Wales Golf Logo

Ping Welsh Junior Tour Order of Merit 2018

The 2018 Ping Welsh Junior Tour Order of Merit points will be published after each of the five qualifying events. The results for each individual event will also be shown below.

A description of the way the Order of Merit works is given in the document in the download files section at the bottom of the page.

Position Player Club JT1 Mold JT2 L&P JT3 Lakeside JT4 Carmarthen JT5 Abergele Total Qual for TF
1 Tomas Carlson Milford Haven 10 10 10 9 8 47 Q
2 Gethin Hatcher Abergele 9 9 10 9 37 Q
3 Oliver Hulbert St Pierre 5 8 7 7 27 Q
4 Ffion Richardson West Lancashire 7 6 8 4 25 Q
5 Austin Furlong-Hart Wrexham 6 5 3 6 20 Q
6 Sam Houston Ashburnham 2 3 8 5 18 Q
7 Archie Weeks Blackwood 9 6 15 Q
8 Alicia Kelly Wernddu 7 6 13 Q
9 Ricky Mohun Prestatyn 8 4 12 Q
10 Louis Bolton Mold 4 7 11 Q
11 Danny Wignall North Wales 10 10 Q
12 Chloe Edwards Builth Wells 1 2 4 7 Q
13 Oscar Jones The Grove 5 1 6 Q
14 Reilly Davies Glyn Abbey 5 5 Q
15= Tomi Williams Radyr 3 1 4 Q
15= Olani Kitaba-Davies Llantrisant & P 4 4 Q
17= Wil Connah Mold 1 2 3 Q
17= Gethin Lewis Radyr 3 3 Q
19 Reb Del Sol-Gonzalez Pennard 2 2 Q
20 Dewi Harland Trefloyne 1 1 Q
21 Sam Matthews Swansea Bay 1 1 1st reserve
22 Marley Mccalmon Swansea Bay 1 1 2nd reserve
23 Lilly Jenkins Milford Haven 1 1 3rd reserve
24 Laci Reynolds Milford Haven 1 1 4th reserve
25 Gruffydd Jones Glynhir 1 1 5th reserve
Position Player Club JT1 Mold JT2 L&P JT3 Lakeside JT4 Carmarthen JT5 Abergele Total Qual for TF
1 Fallon Sawyers-Grandon Swansea bay 1 9 7 10 8 35 Q
2 Reuben Baker Llandrindod Wells 6 7 3 7 10 33 Q
3 Thomas Loynes Glynneath 8 3 10 1 6 28 Q
4 George Ledsham Mold 9 9 9 27 Q
5 Harry Edwards Builth Wells 7 4 9 5 25 Q
6= Paul Reid Glamorganshire 10 8 18 Q
6= Joseph Hancock Mold 10 8 18 Q
8 Bleddyn Holgate Cilgwyn 1 2 1 4 7 15 Q
9 Cameron Hughes Ross on Wye 8 5 13 Q
10 Billy Lawrence Milford Haven 6 6 12 Q
11= Owain Wilcox Newport Links 4 1 1 1 3 10 Q
11= Matthew Griffiths Nefyn 5 1 4 10 Q
13 Sam Harding Bryn Meadows 1 6 1 8 Q
14 Sean Griffiths Mountain Ash 1 1 5 7 Q
15= Oliver Watson Vale Resort 1 4 1 6 Q
15= Gethin Wilcox Newport Links 1 1 2 1 1 6 Q
17 Luke Venables Wrexham 1 1 1 1 1 5 Q
18 Harry Bennion Wrexham 1 1 2 1 5 1st reserve
19 Taylor Butcher St Pierre 5 5 2nd reserve
20 Adam Raynor Mold 3 1 4 3rd reserve
21 Jenson Williams Glynneath 1 1 1 3 4th reserve
22 William Johnson Tredegar Park 1 1 1 3 5th reserve
23 Hollie Sigsworth Mold 1 2 3 Q
24 Caleb Richards Glynneath 3 3
25= Morgan Connah Mold 1 1 2
25= Harrison Prior Holywell 2 2
25= Gruffudd Ramage The Vale 1 1 2
25= Daniel Connah Mold 1 1 2
25= Ben Bate Mold 1 1 2
30= Lili Callard St Athan 1 1 Q
30= Isabella-May Lima Pyle & Kenfig 1 1 Q
30= Yasmina-Faye Legg Cardigan 1 1
30= Tomas R-Mendoza Glamorganshire 1 1
30= Scarlette Legg Cardigan 1 1
30= Owain Lloyd-Probert Ashburnham 1 1
30= Osian Lloyd-Probert Ashburnham 1 1
30= Ned Rees-Wigmore Milford haven 1 1
30= Myles Godsall Glynneath 1 1
30= Max Lewis Llantrisant & P 1 1
30= Mason Garrett Glynneath 1 1
30= Jacob Price Gower 1 1
30= Isaiah Flewitt Hawarden 1 1
30= Harry Hughes The Vale 1 1
30= Freya Hampton Pyle & Kenfig 1 1
30= Ffion Lockley Isle of Wedmore 1 1
30= Erin Phillips Aberdare 1 1
30= Dylan Jones Llantrisant &  P 1 1
30= Daniel Pallant Maesteg 1 1
30= Cody Jones St Pierre 1 1
30= Charlie Evans Lakeside 1 1
30= Cadi Penny Glynneath 1 1
30= Arlo Jones Whitchurch 1 1
Position Player Club JT1 Mold JT2 L&P JT3 Lakeside JT4 Carmarthen JT5 Abergele Total Qual for TF
1 William Pontin Pyle & Kenfig 8 8 4 10 10 40 Q
2 Harry Ledsham Mold 9 10 8 27 Q
3= Isaac Jones St Giles 10 7 1 6 24 Q
3= Ethan Langley Rhondda 2 10 1 2 9 24 Q
5 Kian Orford llanwern 6 5 9 20 Q
6 Logan Scherpe Cilgwyn 3 5 2 7 2 19 Q
7 Charlie Boys Wrexham 6 8 4 18 Q
8 Thomas Richardson West Lancashire 4 4 1 8 17 Q
9 Aaron Mohun Wrexham 5 9 14 Q
10 Tyler Whiteley Mold 7 5 12 Q
11= Callum John Llanishen 1 3 6 10 Q
11= Callum Hook Bargoed 9 1 10 Q
13 Aled Proffitt Mold 1 1 6 1 9 Q
14= Thomas Edwards Builth Wells 7 7 Q
14= Owen Williams Glamorganshire 7 7 Q
14= Lucas Aldred Milford Haven 1 1 1 4 7 Q
14= Guto Walters Newport Links 1 1 1 1 3 7 Q
18 Finley Morgan Pyle & Kenfig 1 5 6 1st reserve
19 Cai Griffiths Wrexham 1 1 1 1 1 5 2nd reserve
20 Gethin Proffitt Mold 1 1 1 1 4 3rd reserve
21 Llewelyn Brookes Tredegar Park 1 1 1 1 4 4th reserve
22 Joseph Heycock Rhondda 1 3 4 5th reserve
23= Niamh Griffiths Mountain Ash 1 1 1 3 Q
23= Travis Barker Plassey 1 1 1 3
23= Sion Connah Mold 1 1 1 3
23= Evan Byrne Wrexham 1 1 1 3
23= Ella Hyde Rhondda 3 3 Q
23= Alex Millington Padeswood & B 1 1 1 3
29= Lowri Davies Mountain Ash 1 1 2 Q
29= Reece Jones Maesdu 1 1 2
29= Oliver Davies Glynneath 1 1 2
29= Jayden Davies Glynneath 1 1 2
29= Huw Dunlop-Lloyd Wrexham 1 1 2
29= George Coombs Glamorganshire 2 2
29= Callum Garrett Glynneath 1 1 2
29= Archie Ballinger Llantrisant & P 1 1 2
37= Zara Brookshaw Plassey 1 1
37= Zak Ames Mold 1 1
37= Yousuf Burney Maesdu 1 1
37= Teague Davies Glyn Abbey 1 1
37= Tamsin Parry Mold 1 1
37= Seren Kitaba-Davies Llantrisant & P 1 1
37= Samuel Jones Llantrisant & P 1 1
37= Rhys King Llantrisant & P 1 1
37= Rhys Hill Llantrisant & P 1 1
37= Rhiannon Lewis Glynhir 1 1
37= Olivia Gent Mold 1 1
37= Oliver King Milford Haven 1 1
37= Michael Collis Mold 1 1
37= Maisie Millichip Milford Haven 1 1
37= Luke Pritchard Llantrisant & P 1 1
37= Lewis Witherston Builth Wells 1 1
37= Kian Evans Vale Resort 1 1
37= Jamie Waters Llandovery 1 1
37= Jacob Pearson Cottrell Park 1 1
37= Iwan Bryer Carmarthen 1 1
37= Ieuan Jones-Wellstead Wrexham 1 1
37= Harry Wood Mold 1 1
37= Harri Thomas Glyn Abbey 1 1
37= Harri Sigsworth Mold 1 1
37= Gwion Jones Bala 1 1
37= Grace Price Aberdare 1 1
37= Ffion Davies Lakeside 1 1
37= Cerys Jones Cardigan 1 1
37= Cai Van Lill Lakeside 1 1
37= Ben Williams Mold 1 1
37= Arwel jones Bryn Meadows 1 1
37= Aled Rees Lakeside 1 1
37= Aiyan Hussain Llantrisant & P 1 1
Position Player Club JT1 Mold JT2 L&P JT3 Lakeside JT4 Carmarthen JT5 Abergele Total Qual for TF
1= Dwynwen Holgate Cardigan 5 10 1 8 9 33 Q
1= Ioan Rowe Pontardawe 4 4 8 10 7 33 Q
3 Morgan Yorke Aberdovey 8 7 8 23 Q
4 Joshua Westcott Ashburnham 1 8 6 1 6 22 Q
5 Owen Warwick Abergele 6 1 9 5 21 Q
6 Tomos Evans Ashburnham 1 1 10 1 1 14 Q
7= Thomas Lloyd Mold 10 1 1 1 13 Q
7= Sean Moody Padeswood & Buckley 9 1 3 13 Q
9 Lottie Raymond Llanwern 3 3 5 11 Q
10= Tomos Roberts North Wales 1 1 1 6 1 10 Q
10= Ryan Williams Penmaenmawr 10 10 Q
12= Joel Mills Milford Haven 9 9 Q
12= Harry Coombs Glamorganshire 9 9 Q
14 Jack Jenkins Milford Haven 1 7 8 Q
15= Osian Jones Caernarfon 1 2 3 1 7 Q
15= Isaac Bakshi Celtic Manor Resort 7 7 Q
15= Ben Parry Mold 7 7 Q
18 Sebastian Williams Llantrisant & Pontyclun 1 1 1 2 1 6 Q
19 Jac Roscoe Caernarfon 1 4 1 6 1st reserve
20 James Barker Plassey 1 1 4 6 2nd reserve
21 Jessica Atwell Llanwern 5 1 6 Q
22 Samuel Pepler Bath 1 5 6 3rd reserve
23 Fred O’Carroll Brynhill 6 6 4th reserve
24 Elijah Carter-Aleksic Delamere Forest 1 1 1 1 1 5 5th reserve
25 Sian Jones Holywell 3 1 4 Q
26 Nia Tricklebank Glamorganshire 4 4
27= James Howell Cardiff 1 1 1 3
27= Jake Williams Mold 1 1 1 3
29= Ryan Davies Rhondda 2 2
29= Rhys Shanks St Melyd 1 1 2
29= Poppy Ellis Mold 2 2
29= Janey  Montgomery North Wales 2 2
29= Bobby Jenkins Milford Haven 1 1 2
34= Sam Gwynn Glyn Abbey 1 1
34= Rowan Thomas Glynneath 1 1
34= Roman Furey Aberdare 1 1
34= Rhys Williams Glynneath 1 1
34= Ralph O’Carroll Brynhill 1 1
34= Rachael Stevens The Nottinghamshire 1 1
34= Oliver Williams Hawarden 1 1
34= Luke Tricklebank Glamorganshire 1 1
34= Kian Godsall Glynneath 1 1
34= Joshua Tayler Llanwern 1 1
34= Joseph Price Aberdare 1 1
34= Joey Davies Abergele 1 1
34= Harry Evans Padeswood & Buckley 1 1
34= Harrison Guy Newport 1 1
34= Ellis Richards Glynneath 1 1
34= Elin Tynan Minchinhampton 1 1
34= Cian Hughes Holywell 1 1
34= Cael Roberts Glynneath 1 1
34= Bryn Roberts Maesdu 1 1
34= Ben Driscoll Tredegar Park 1 1
34= Annabel Collis Mold 1 1
34= Aiden Pritchard Llantrisant & Pontyclun 1 1
Downloads