Wales Golf Logo

Team Announcements

Welsh Team Selections

Please click on the relevant drop down arrow to see full team and details

Wales V Ireland Girls U16 & U14
The team below has been selected to represent Wales in the match against Ireland to be held at Cardigan Golf Club on the 24 – 25 March 2018

U16 team

Darcy Harry (Vale Resort)

Ffion Tynan (Minchinhampton)

Carys Worby (Newport Links)

U14 team

Harriet Lockley (Isle of Wedmore)

Kasumi Tran  (Tenby)

Megan Vineall (Newport)

Support Staff: Paul Williams, Laurie Carvell

Wales V Ireland Boys U18
The team below has been selected to represent Wales in the match against Ireland to be held at Cardigan Golf Club on the 24 – 25 March 2018

James Ashfield (Delamere Forest)

Archie Davies (Carlisle)

Abe Forsyth (Haverfordwest)

Aled Greville (Ashburnham)

Connor Jones (Aberdovey)

Thomas Matthews (Oswestry)

Tom Peet (Pyle and Kenfig)

Bryn Thomas (Cilgwyn)

Support staff: Neil Matthews, Sam Griffiths

U16 Quadrangular Matches
The team below has been selected to represent Wales in the U16 Quadrangular matches to be held at De Hoge Kleij GC on the 10 – 12 April 2018

 

Reuben Bather (Maesdu Llandudno)

Abe Forsyth (Haverfordwest)

Jamie Dean (Carmarthen)

Connor Owen (Aberdovey)

Tom Peet (Pyle and Kenfig)

Bryn Thomas (Cilgwyn)

Support staff: Neil Matthews and Gareth James

European Nations Championship
The team below has been selected to represent Wales in the Mens European Nations Cup to be held at Sotogrande  on the 18-Apr 21-Apr 2018

Ben Chamberlain (Padeswood and Buckley)

Jake Hapgood (Southerndown)

Tim Harry (Vale Resort)

Tom Williams (Wrexham)

Support staff: Neil Matthews

 

WATC Preparation Trip
The players below have been selected to take part in a preparation trip on 14th and 15th May to Carton House , host of the 2018 World Amateur Team Championship

Lea Anne Bramwell

Kath O’Connor

Lauren Hillier

Jordan Ryan

 

Ben Chamberlain

Gaelen Trew

Jake Hapgood

Llewellyn Matthews

Support staff: Neil Matthews and Paul Williams

10-Jul 14-Jul

European Girls Team Championship SWE, Forsgardens

6 players selected

Announcement date 05-Jun

10-Jul 14-Jul

European Boys Team Championship CZE, Kaskada Brno

6 players selected

Announcement date 05-Jun

11-Jul 14-Jul

European Men’s Team Championship (Div 2) POL, Rosa Private

6 players selected

Announcement date 12-Jun

16-Jul 18-Jul

R&A Junior Open SCO, Eden (St. Andrews)

1 Girl U16 & 1 Boy U16 selected

Announcement date 08-May

26-Jul 28-Jul

European Young Masters NOR, Oslo

2 Girls  & 2 Boys selected

Announcement date 26-Jun

07-Aug 09-Aug

Boys Home International Matches SCO, Royal Dornoch

11 players selected

Announcement date 27-Jul

08-Aug 10-Aug

Ladies Home International Matches IRL, Ballybunion

7 players selected

Announcement date 17-Jul

08-Aug 10-Aug

Girls Home International Matches IRL, Ballybunion

7 players selected

Announcement date 17-Jul

29-Aug 01-Sep

WATC – Espirito Santo Trophy IRL, Carton House

3 players selected

Announcement date   14-Aug

05-Sep 08-Sep

WATC – Eisenhower Trophy IRL, Carton House

3 selected

Announcement date 14-Aug

12-Sep 14-Sep

Men’s Home International Matches WAL, Conwy

11 players selected

Announcement date 21-Aug

16-Sep 16-Sep

U15s Challenge Match Vs Surrey ENG, TBC

8 players selected

Announcement date 28-Aug

18-Sep 20-Sep

Senior Mens Home International Matches SCO, Southerness

7 players selected

Announcement date TBC

22-Sep 23-Sep

U16s Challenge Match Vs England ENG, TBC

8 players selected

Announcement date 28-Aug

02-Oct 04 Oct

Senior Ladies Home International Matches ENG, Burnham and Berrow

7 players selected

Announcement date TBC