Wales Golf Logo

Ping Welsh Junior Tour Order of Merit 2019

The 2019 Ping Welsh Junior Tour Order of Merit points will be published after each of the six qualifying events. The results for each individual event will also be shown below.

A description of the way the Order of Merit works is given in the document in the download files section at the bottom of the page.

POS FIRST NAME LAST NAME CLUB JT1 MOLD JT2 CARMARTHEN TOTAL
1 Albie Walker Prestatyn 10 10
2 Oliver Hulbert Monmouthshire 9 10 10
3 Logan Medicott Milford Haven 9 9
5 Alana Penny Swansea Bay 8 8
6 Ricky Mohun Wrexham 8 8
7 Henry Tonks Mold 7 7
8 Lacey Mai Rees Garnant Park 7 7
9 Jack Evans Garnant Park 6 6
10 Wil Connah Mold 6 6
11 Joseph Ledsham Mold 5 5
POS FIRST NAME LAST NAME CLUB JT 1 MOLD JT2 CARMARTHEN TOTAL
1 Fallon Sawyers-Grandon Swansea Bay 10 10 20
2 Tomas Carlson Milford Haven 9 7 16
3 Reuben Baker Builth Wells 3 9 12
4 Jacob Price Gower 7 3 10
5 Alicia Kelly Wernddu 8 8
6 George Ledsham Mold 8 8
7 Harry Edwards Builth Wells 6 6
8 Sam Houston Ashburnham 1 5 6
9 Thomas Maclean Pennard 6 6
10 Dylan Emms Nefyn & District 5 5
11 Billy Lawrence Milford Haven 4 4
12 Adam Raynor Mold 4 4
13 Austin Furlong Hart Wrexham 1 1 2
14 William Johnson Tradegar Park 2 2
15 Ned Rees-Wigmore Milford Haven 2 2
16 Luke Venables Wrexham 1 1 2
17 Aaron Bennett Swansea Bay 1 1
18 Louis Boulton Mold 1 1
19 Finley Bowyer Mold 1 1
20 Morgan Connah Mold 1 1
21 Daniel Connah Mold 1 1
22 Bethan Davies North Wales 1 1
23 Osian Davies Mond Valley 1 1
24 Rebecca Del Sol-Gonzalez Pennard 1 1
25 Gruffudd Edwards Mold 1 1
26 George Elwin Padeswood & Buckley 1 1
27 Isaiah Flewitt Hawarden 1 1
28 Sam Harding Bryn Meadows/Parc 1 1
29 Alyssa Faye Hartley Milford Haven 1 1
30 Gethin Hatcher Abergele 1 1
31 Dylan Jones Llantrisant & Pontyclun 1 1
32 Max Lewis Llantrisant & Pontyclun 1 1
33 Ffion Lockley Isle of Wedmore 1 1
34 Marley McCalmon Swansea Bay 1 1
35 Ewan McColl Mold 1 1
36 Alex Moody Padeswood & Buckley 1 1
37 Finnlay Over Hawarden 1 1
38 Harrison Prior Holywell 1 1
39 Laci Reynolds Milford Haven 1 1
40 Hollie Sigsworth Mold 1 1
41 Taidhg Wiegand Mold 1 1
42 Tomi Williams Radyr 1 1
43 Jenson Williams Glynneath 1 1
44 Luke Venables Wrexham 0
POS FIRST NAME LAST NAME CLUB JT1 MOLD JT2 CARMARTHEN TOTAL
1 William Pontin Pyle & Kenfig 10 10 20
2 Isaac Jones St Giles, Newtown 8 5 13
3 George Coombs Glamorganshire 9 9
4 Thomas Loynes Glynneath 6 3 9
5 Aaron Mohun Wrexham 9 9
6 Owen Williams Glamorganshire 8 8
7 Michael Collis Mold 7 7
8 Callum John Llanishen 7 7
9 Paul Reid Glamorganshire 6 6
10 Thomas Edwards Builth Wells 5 5
11 Matty Griffiths Nefyn 4 4
12 Osian James Young Cilgwyn 4 4
13 Bleddyn Holgate Cilgwyn 2 1 3
14 Alex Millington Padeswood & Buckley 3 3
15 Evan Byrne Mold 1 1 2
16 Lowri Davies Mountain Ash 1 1 2
17 Joseph Heycock Rhondda golf club 2 2
18 Moli Amos Pyle & Kenfig 1 1
41 Oliver Watson The Vale Resort 1 1 2
19 Ben Bate Mold 1 1
20 Lili Callard Pyle & Kenfig 1 1
21 Dafydd Ap Elwyn Davies Cardigan 1 1
22 Jayden Davies Glynneath 1 1
23 Olivia Gent Mold 1 1
24 Cai Griffiths Wrexham 1 1
25 Heather Griffiths Nefyn 1 1
26 Joseph Hancock Mold 1 1
27 Victoria Hood Wrexham 1 1
28 Aiyan Hussain Llantrisant & Pontyclun 1 1
29 Samuel Jones Llantrisant & Pontyclun 1 1
30 Rhys King Llantrisant & Pontyclun 1 1
31 Megan Maitland Williams Pennard 1 1
32 Jona Marks Carmarthen 1 1
33 Murray Mcphee Hawarden 1 1
34 Jemma Nand-Lal Milford Haven 1 1
35 Olivia Owen Wrexham 1 1
36 Tamsin Parry Mold 1 1
37 Tomos Parry Carmarthen 1 1
38 Gethin Proffitt Mold 1 1
39 Gruffudd Ramage The Vale Resort 1 1
40 Tomas Rodriguez-Mendoza North Wales 1 1
42 Mabli Wiegand Mold 1 1
43 Ben Williams Mold 1 1

 

POS NAME CLUB JT1 MOLD JT2 CARMARTHEN TOTAL
1 SCHERPE, Logan Cilgwyn 2 10 12
2 WILLIAMS, Sebastian L Llantrisant & Pontyclun 10 10
3 KING, Oliver Milford Haven 9 9
4 PROFFITT, Aled Mold 9 9
5 MOODY, Sean Padeswood & Buckley 8 8
6 TYNAN, Elin Minchinhampton 8 8
7 EVANS, Tomos Ashburnham 7 1 8
8 WALTERS, Guto Newport Links 7 7
9 YORKE, Morgan Aberdovey 6 1 7
10 JONES, Osian O.S Royal Town of Caernarfon 3 3 6
11 ROBERTS, Master Bryn Llandudno  (Maesdu) 6 6
12 LLEWELYN, BROOKES Tredegar Park 4 1 5
13 NAND-LAL, Joseph Milford Haven 5 5
14 SHANKS, Rhys St Melyd 5 5
15 HOWELL, James Cardiff 4 4
16 CARTER-ALEKSIC, Elijah Delamere Forest 1 1 2
17 JENKINS, Bobby Milford Haven 2 2
18 ROBERTS, T North Wales 1 1 2
19 WOODS, Lewis Bryn Meadows 1 1 2
20 ALDRED, Lucas Milford Haven 1 1
21 BROOKSHAW, Zara Plassey 1 1
22 BRYER, Iwan Tenby 1 1
23 COLLIS, Annabel Mold 1 1
24 CONNAH, Sion Mold 1 1
25 COOMBS, Harry Glamorganshire 1 1
26 DAVIES, Evan Machynys 1 1
27 ENGLISH, Rhys Whitchurch (Cardiff) 1 1
28 EVANS, Kian Llantrisant & Pontyclun 1 1
29 JENKINS, Jack Milford Haven 1 1
30 JONES , Ellis Mond Valley 1 1
31 LEDSHAM, Harry Mold 1 1
32 LEWIS, Rhiannon Glynhir 1 1
34 MORGAN, Finley Pyle & Kenfig 1 1
35 ORFORD, Kian Llanwern 1 1
36 WALTERS, Callum Maesteg 1 1
37 WESTCOTT, Joshua David Ashburnham 1 1
38 WILLIAMS, Jake Mold 1 1
39 WILLIAMS, George Allen Penrhos 1 1
40 WILLIAMS, Sebastian L Llantrisant & Pontyclun 1 1
Downloads